logo
Kontaktné údaje
GHC GENETICS SK, s. r. o.
Ilkovičova 8, 841 04 Bratislava

IČO: 35 921 528, DIČ: 2021964604
IČ DPH: SK2021964604.

Administratíva: +421 2 4319 1912

Odborné konzultácie: +421 2 4524 1268

Email: dnatest@dnatest.sk, info@ghc.sk

IBAN: SK11 1100 0000 0026 2170 1853, SWIFT: TATRSKBX

Aktuality

Od zavraždenia cárskej rodiny ubehlo rovných sto rokov: Prípad ukazuje, aké je dnes Rusko a ako zle sa vyrovnalo s minulosťou

Jedna z fám je, že kosti, ktoré našli v hrobe, nepatria členom cárskej famílie. Takéto hlasy idú aj z oficiálnych miest, veď už výbor zriadený pravoslávnou cirkvou nesie názov Patriarchálny výbor pre kontrolu výsledkov expertíz pravdepodobných cárskych pozostatkov - čiže už v názve spochybňuje objavené pozostatky. „Veda má na to jednoznačnú odpoveď. Už pri nájdení pozostatkov viaceré indície naznačovali, že by mohlo ísť práve o rodinu posledného ruského cára, konkrétne miesto uloženia a stav pozostatkov, platinové časti chrupu, projektily aj individuálny vek a pohlavie jedincov. Analýza DNA z nájdených pozostatkov jednoznačne potvrdila autenticitu tohto nálezu. Šlo o viacero nezávislých analýz tímov zložených z medzinárodne uznaných odborníkov,“ hovorí Marián Baldovič 

DNA nepustí: Najnovšie poznatky o našom pôvode vás prekvapia

Takúto prednášku na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského ešte asi nemali. Fakty, ktoré sa učíme na základných a stredných školách a na ktorých stojí naše vnímanie histórie, sa menia od základov. Neprichádza s tým však žiadny nový unikátny objav vykopaný z hĺbky zeme či nájdený rukopis. Zemetrasenie prináša DNA. Presnejšie, archeogenetika. Na Slovensku sa jej venuje vedec MARIAN BALDOVIČ (38) ...

Genetik Vladimír Ferák: Z DNA prečítame veľa, nie však všetko

Pred štvrťstoročím takmer nikto netušil, čo je to DNA, dnes túto skratku pozná aj malé dieťa. Genetik docent Vladimír Ferák sa dokonale orientuje v spleti čiarok a čísel, ktoré spoľahlivo odhalia páchateľa, identifikujú obeť, určia otca, prapredka alebo varujú pred genetickým ochorením.

Genetik: Sme rovnako Maďarmi, ako sú oni starými Slovákmi

Aj keby jestvovali starí Slováci, geneticky by sme neboli ich väčší dedičia ako trebárs Maďari. Genetik MARIAN BALDOVIČ vraví, že spájať gény s národnosťou nemá zmysel.

Praví Slováci z genetického hľadiska vôbec neexistujú

Genetika je veľmi širokou disciplínou s mnohými špecializovanými oblasťami, ale aj atraktívnymi zákutiami. Americké kriminálne seriály, spájanie hollywoodskych hviezd s genetickými vyšetreniami či túžba poznať svojich predkov popularizujú genetiku čoraz viac aj medzi laickou verejnosťou. Rozhodli sme sa pootvoriť dvere trinástej komnaty a porozprávať sa s odborníkom na genealógiu a forenznú genetiku – docentom Vladimírom Ferákom.

Aké sú tajomstvá DNA pri objasňovaní trestných činov?

„Keďže ľudská DNA sa skladá z troch miliárd báz, a priemerne v každej tisícej (103) báze sa dvaja jedinci od seba odlišujú, medzi dvomi ľuďmi musíme očakávať približne 3 milióny (3 x 109 : 103) odlišností v sekvencii DNA. To je postačujúci počet odlišností na jednoznačnú identifikáciu každého jedinca,“ vysvetľuje doc. RNDr. Vladimír Ferák, CSc., ktorý už 25 rokov pôsobí ako súdny znalec z odboru genetika, odvetvie analýza DNA.

Testy otcovstva: Sú slovenské ženy verné?

Je naozaj pravdou, že až štvrtina mužov nie sú otcami detí, ktoré vychovávajú? Dá sa analyzovať DNA tak rýchlo, ako v seriáloch CSI? O tom, ale aj bezpečnosti GMO potravín a vplyve prostredia na našu DNA sa so známym genetikom doc. VLADIMÍROM FERÁKOM rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ. 

Chytať zločincov podľa DNA tak rýchlo ako v seriáloch? Na Slovensku zabudnite

Identifikácia DNA neslúži len na dolapenie zločincov, akým bol napríklad Ondrej Rigo.

Ľudia si bežne dávajú robiť genetické testy na určenie otcovstva aj toho, či bude ich bábätko zdravé. Je naozaj pravda, že až štvrtina mužov nie sú otcami detí, ktoré vychovávajú? Dá sa analyzovať DNA tak rýchlo ako v seriáloch CSI? O tom, ale aj o bezpečnosti GMO potravín a vplyve prostredia na našu DNA sa so známym genetikom docentom VLADIMÍROM FERÁKOM (79) rozprávala JULIÁNA BIELIKOVÁ.

Anjeli strážni Jána Matúška

Forenzný genetik a molekulárny biológ, ktorý ako prvý a jediný Slovák prešiel školením DNA v americkej akadémii FBI. Je zakladateľom kriminalistickej DNA analýzy na Slovensku a súdnym znalcom v odbore genetiky. S hosťom Anjelov strážnych Jánom Matušekom sa rozprávala Alena Heribanová

Vďaka génovej manipulácii sa narodilo dieťa troch rodičov. Aké sú následky?

Je to chlapec, má päť mesiacov a „vznikol“ v Mexickom laboratóriu, aby sa jeho tvorca vyhol trestnému stíhaniu - keďže Amerika tieto techniky zakázala. Dieťa má totiž v sebe genetické informácie od troch rodičov.
Video: Uznávaný genetik, docent Vladimír Ferák z GHC Genetics sk, s.r.o. popisuje technológiu „troch rodičov“.

 

Gény od troch rodičov

Správa o tom, že sa narodilo dieťa s génmi od troch rodičov, obletela zemeguľu koncom minulého roku. Genetické manipulácie sa v posledných rokoch približujú k hranici zakázaného územia. O tom, na čo sú takéto postupy dobré, ale aj o genetickom stopovaní našich prapredkov sa rozprávame s genetikom Vladimírom Ferákom.